Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Açılışı

Açılış töreninde önemli açıklamalarda bulunan Bakanımız Dr. Albayrak: “Daha kaliteli ve rekabet edebilir bir sürecin arefesindeyiz. Alın terinin yanında akıl terini de ortaya koyacak, dünyaya meydan okuyacak yeni genç El Cezeri'lere ihtiyacımız var.

                                 

Yüksek enerji ithalatının önemli sorunlardan bir tanesi olduğuna dikkat çeken Bakanımız Dr. Albayrak, Türkiye'yi enerji alanında dışa bağımlılıktan kurtaran yatırımları anlattı. Milli Enerji ve Maden politikasına ilişkin yatırımlardan bahseden Bakanımız 'Önemli süreçler başladı. Doğalgaz alanında, LNG yatırımları noktasında önemli yatırımlar gerçekleştirerek arz güvenliğimizi garanti altına almak için sağlam adımlar atıyoruz. Sahip olduğumuz kaynakları net bir şekilde ortaya çıkarıyoruz. Enerjide dışa bağımlılığı bitirmek için gece gündüz çalışacağız. Bu istikamette yorulmadan çalışacağız' dedi.

Türkiye'yi enerji ticaretinde önemli bir noktaya taşıyan projelere değinen Bakanımız Dr. Albayrak, 'Ekonominin ve sanayinin büyümesinde bu yatırımlar ülkemize doping etkisi yapacak' ifadelerini kullandı.

Öğrencilere seslenen Bakanımız Dr. Albayrak şunları kaydetti:
‘Türkiye'yi bir üst lige taşıyacak önemli gelişmelere ön ayak olacaksınız. Bizim ürettiğimiz rüzgar tribünleri dünyanın her yerinde kullanılacak. Tek bir eksiğimiz var. Yetişmiş insan gücü. Onun için MEB ile birlikte bu alanda devrim gibi adımlar atıyoruz. Daha kaliteli ve rekabet edebilir bir sürecin arefesindeyiz. Alın terinin yanında akıl terini de ortaya koyacak, dünyaya meydan okuyacak yeni genç El Cezeri'lere ihtiyacımız var. Yazılacak bu hikayenin başkahramanları burada oturuyor. Sizler bu başarılara talip olmazsanız bu ülkenin bu alanda başarıları olmayacak. Hedef hep yukarıları… Cumhurbaşkanımız öyle diyor.’

                                 

Cezeri Yeşil Teknoloji Meslek ve Teknik Anadolu Lisesinin Özellikleri:
Ülkemizde son dönemde yüksek verimli binalara yönelik pilot çalışmalar yürütülmektedir. Cezeri Yeşil Teknolojiler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kamu binalarında sürdürülebilir enerjili ilk örnek bina olması açısından önem arz etmektedir.
Milli Eğitim Bakanlığı’na ait 21.940 m² inşaat alanına sahip okul yerleşkesi bütünleşik bina tasarımı yaklaşımı ile tasarlanmış ilk çevre dostu kamu binası olma özelliğini taşımaktadır. Yerleşke mimarisine ve Ankara iklimine uygun yenilenebilir ve pasif enerji sistemlerinin belirlenmesinde bina enerji simülasyon programlarından yararlanılmıştır. Böylece temiz enerji sistemlerinin, binanın enerji tüketimine ve karbon ayak izine sağlayacakları katkılar da hesaplanmıştır.

                                 

Ayrıca, okul binasında farklı ve en son teknolojiye dayalı yenilenebilir enerji sistemleri kullanılarak, öğrencilerin uygulamalı eğitiminde iç içe olarak faydalı olması göz önünde bulundurulmuştur. Bina bünyesinde; elektrik ihtiyacı için farklı özelliklerde ( mono ve poli kristal ve ince film olmak üzere üç farklı teknoloji) fotovoltaik paneller, rüzgar türbini, kojenerasyon, sıcak su ihtiyacı için güneş kollektörleri, ısıtma ve soğutma için trijenerasyon, toprak kaynaklı ısı pompası, ön ısıtma ve soğutma için toprak altı borulama sistemi, havalandırmada ön ısıtma amaçlı güneş duvarı, iç ortamlarda doğal aydınlatma sağlayan güneş bacaları motor kontrollü açılabilir atriyum pencereler, etfe çatı kaplaması, yağmur suyunun geri kazanıldığı yeşil çatı ve ısı geri kazanım sistemleri gibi bir çok ileri teknoloji ürün Cezeri Yeşil Teknolojiler okulunda kullanılmıştır.

Cezeri Okulu:
- Standart uygulamaya göre % 80 enerjisini karşılayabilen ilk bina uygulamasıdır.
- Kamuda ilk sürdürülebilir bina örneğidir.
- Sınıflarda pasif havalandırma ve CO2 kontrolü ile hem konforlu bir ortam sağlanırken hem de eğitim için hava kalitesi de sağlanmış olacaktır.

                                 

Bu proje ile yeşil teknolojilerde ihtiyaç duyulan teknik personel ihtiyacının karşılanmasına yönelik önemli bir adım atılmakla birlikte, yapılacak performans analizleri ve izleme sonrasında Milli Eğitim Bakanlığımızla bütünleşik okul tasarımında yeni şartnameler de hazırlanacak ve önümüzdeki dönemlerde yapılacak tüm okulların fayda/maliyet esaslı seçilecek tasarıma ve teknolojilere uyarlanması sağlanacaktır.

                                 

Sayfa Başına Dön | Anasayfa